ديدار معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با هیات بلندپایه اقتصادی آلمان

ديدار معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با هیات بلندپایه اقتصادی آلمان

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده در این نشست که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به پیشرفت های مناسب ایران در صنعت دارویی، اظهار داشت: خوشبختانه با وجود زیرساخت های مناسب در کشور، بیش از ۹۰ درصد از داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود و حتی بخشی از آن نیز به کشورهای همسایه صادر می شود.
وی بروز و نوسازی نشدن صنعت دارو از نظر تکنولوژی و فنی به دلیل وجود تحریم های علیه ایران را یکی از مشکلات مهم حوزه دارو دانست و گفت: امروز در نشست خود با یکی از معتبرترین و موفق ترین شرکت هایی که در دنیا، تکنولوژی های شرکت های دارویی را نوسازی و بروز رسانی می کند، دیدار کردیم.
دکتر ملک زاده تصریح کرد: در این نشست که با حضور یکی از وزرای ایالتی آلمان برگزار شد، مدیران این شرکت معتبر با مدیران عامل و نماینده های شرکت های دارویی داخلی تعامل داشتند تا با استفاده از کمک آنها بتوانیم صنعت دارویی کشور را بروز کنیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان به فضای پسابرجام اشاره کرد و گفت: با لغو تحریم ها علیه ایران و تعامل با کشورهای دنیا، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می توان با نوسازی صنعت دارو، گام مهمی در جهت رفع نیازهای کشور به واردات دارو و صادرات آن به کشورهای دنیا برداشت.

جلسه کمیته فنآوری و نوآوری‌های علوم پزشکی

جلسه کمیته فنآوری و نوآوری‌های علوم پزشکی

جلسه کمیته فنآوری و نو آوری های علوم پزشکی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در روز یکشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ با حضور ریاست دفتر توسعه فنآوری سلامت برگزار گردید
این جلسه با موضوع ( بررسی و تصمیم گیری در خصوص طرح های اولیه ( Pre-Proposals ) رسیده در فراخوان دوم ) با حضور دکتر وطن پور – ریاست دفتر توسعه فنآوری سلامت و آقایان دکتر خرم خورشید، دکتر یونس قاسمی دکتر زرقی – اعضای محترم کمیته فنآوری و نو آوری های علوم پزشکی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی و خانم ها دکتر غفاری – دبیر محترم کمیته فنآوری و نو آوری های علوم پزشکی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی و دکتر مسگر پور ، خانم مهدی عصری برگزار گردید.

اولین جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی فنآوری

اولین جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی فنآوری

اولین جلسه رؤسای کمیته های تخصصی فتآوری در روز شنبه ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ، با حضور معاون تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر ملک زاده برگزار گردید.
اولین جلسه رؤسای کمیته های تخصصی فتآوری در روز شنبه ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ، با حضور معاون تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر ملک زاده و رؤسای کمیته های تخصصی دفتر توسعه و فنآوری معاونت تحقیقات برگزار گردید. در این جلسه نحوه حمایت های دفتر از طرح های فنآوری در سال ۹۵ – تعیین اولویت های فنآوری در سال ۹۵ – تعامل های درون و برون سازمانی در جهت توسعه فنآوری های سلامت – نحوه ایجاد زیر ساخت های مناسب و … مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

اولین جلسه کمیته تجاری‌سازی فناوری شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان

اولین جلسه کمیته تجاری‌سازی فناوری شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان

اولین جلسه کمیته تجاری سازی فناوری شرکت ها و محصولات دانش بنیان با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در دفتر توسعه فناوری سلامت در تاریخ ۹۵/۲/۸ در محل دفتر توسعه فناوری سلامت با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر ملک زاده برگزار گردید.

اولین جلسه کمیته تجاری سازی فناوری شرکت ها و محصولات دانش بنیان با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در دفتر توسعه فناوری سلامت در تاریخ ۹۵/۲/۸ در محل دفتر توسعه فناوری سلامت با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر ملک زاده برگزار گردید. در این خصوص ایشان در مورد اهمیت و سودآوری بازار سلامت در آینده کشور بیاناتی ایراد فرمودند، سپس جناب آقای دکتر وطن پور مدیر کل دفتر توسعه فناوری سلامت در خصوص مشکلات و چالش های فناوری و لزوم سرمایه گزاری بخش خصوصی در زمینه تجاری سازی کالاهای دانش بنیان مطالب مشروحی مطرح و سپس سرمایه گزاران بخش خصوصی در خصوص تمایل و شیوه های سرمایه گزاری خود در زمینه کالاهای دانش بنیان اظهار نظر نمودند. در انتها جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پایان پذیرفت.

 

محققان دانشگاه تورنتو ژن‌های ۵ نوع سرطان را خاموش کردند

محققان دانشگاه تورنتو ژن‌های ۵ نوع سرطان را خاموش کردند

به گزارش خبرچه به نقل از خبرگزاری مهر، درمان سرطان، یکی از معماهای مهمی است که پیش روی محققان قرار دارد. گروهی از محققان دانشگاه تورنتو بر فعالیت ژنوم های انسان فعالیت داشته و برای زنده نگه داشتن سلول های ضروری بدن به خاموش کردن برخی ژن ها پرداختند. در این مطالعه، محققان موفق به شناسایی مجموعه ای از ژن های مرتبط با ابتلا به سرطان های خاص شدند که می تواند گام مهمی در درمان باشد.

در سال های اخیر، محققان با استفاده از ترسیم نقشه ژنتیکی انسان می توانند گام مهمی را در درمان بردارند اما اطلاع از عملکردهای ژن ها بسیار دشوار است. به همین دلیل، محققان برای مطالعه بیشتر، ژن ها را به صورت منحصر به فرد و تک تک خاموش کرده و عملکرد ژن ها نسبت به این فرآیند را مورد آزمایش قرار داده و بررسی کردند.

آزمایشات اولیه بسیار آهسته پیش می رفت یا شاید بتوان گفت بیش از حد نادرست بود که بتوان به آن اعتماد کرده یا وارد مرحله عملی شوند. یکی از ابزارهای ویرایش ژن موثر با عنوان CRISPR که در سال ۲۰۱۲ میلادی معرفی شد نیز به گونه ای عمل می کرد که این فرآیند بسیار سریع تر و دقیق تر انجام شود.

اما محققان دانشگاه تورنتو این مطالعه را در مقیاسی بزرگتر مورد بررسی قرار داده و ۱۸۰۰۰ ژن را خاموش کردند، عددی که ۹۰ درصد از کل ژنوم انسان است. اما در انجام این کار تنها ۱۵۰۰ ژن را برای زنده نگه داشتن سلول های ضروری بدن ایزوله کردند.

در گام بعدی، محققان کانادایی ژن های مرتبط با پنج خط مختلف سلول های سرطان مغز، تخمدان، شبکیه و دو شکل خاص از سرطان روده بزرگ که باعث تشکیل تومورهای خاص می شوند را خاموش کردند. دست یابی به چنین اطلاعاتی می تواند گام های جدیدی را برای درمان سرطان پیش روی محققان قرار دهد تا سلول های ضروری بدن آسیب نبینند.

پرفسور Jason Moffat، سرپرست این پروژه می گوید : « در حال حاضر و با استفاده از این پژوهش می توان به مطالعه دقیق و بی سابقه سلول های انسانی پرداخت. این مطالعه می تواند به نقشه کاربردی از سرطان منجر شود که با هدف پیوند دارو برای تغییر توالی DNA  انجام می شود.»