گارداسیل 9 (واکسن 9 والانت ویروس پاپیلومای انسانی، نوترکیب؛ 9 HPV) توسط FDA تأیید شده است.

یک واکسن برای جلوگیری از انواع پاپیلومای انسانی (HPV) که باعث بیشتر سرطان‌های دهانه رحم و همچنین برخی از سرطان‌های مقعد، وولوا (ناحیه اطراف دهانه مهبل)، مهبل (واژن) و ناحیه حلقی – دهانی (پشت گلو و همچنین پایه زبان) می‌شود در دسترس است. این واکسن همچنین از ابتلا به انواع HPV که باعث بیشتر زگیل های دستگاه تناسلی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

چرا واکسن HPV مهم است؟


چرا واکسن HPV مهم است؟

ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس تناسلی و شایع است که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در حین فعالیت جنسی از شخص به فرد دیگر منتقل می‌شود. بیشتر افراد فعال مقاربتی، HPV را در بعضی از زمانهای زندگی خود دریافت می‌کنند، اگرچه اکثر آن‌ها حتی هرگز آن را نمی شناسند. عفونت HPV در دوران نوجوانی و اوایل دهه 20 بیشتر شایع است. حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می‌توانند نواحی تناسلی زنان و مردان را آلوده کنند. بیشتر انواع HPV باعث عدم بروز علائم می‌شوند و به خودی خود از بین می روند. اما برخی از انواع آن می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و سایر سرطان‌های نادر شود مانند سرطان‌های مقعد، آلت تناسلی، واژن و ناحیه اطراف واژن و دهان و حلق. انواع دیگر HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی زنان و مردان به نام زگیل تناسلی شود. زگیل های تناسلی تهدید کننده زندگی نیستند. اما آن‌ها می‌توانند استرس عاطفی ایجاد کنند و درمان آن‌ها بسیار ناراحت کننده است.

قبل از مصرف این دارو 


برای اطمینان از اینکه واکسن گارداسیل 9 برای شما بی خطر است، در صورت داشتن هر یک از موارد زیر، به پزشک خود بگویید:

  • حساسیت به مخمر، پلی سوربات 80 یا سایر واکسن ها.
  • سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از شرایطی مانند HIV یا سرطان) یا
  • درمان با داروهای سرطانی، استروئیدها یا داروهای دیگری که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. اگر قبل از دریافت تمام دوزهای مورد نیاز این واکسن باردار شوید ، ممکن است لازم باشد که پس از تولد کودک منتظر بمانید تا باقی تزریق های مورد نیاز را تمام کند. اگر باردار هستید، ممکن است نام شما در رجیستری بارداری ثبت شود تا اثرات واکسن ویروس پاپیلومای انسانی بر روی نوزاد را ردیابی کند.

ممکن است در هنگام استفاده از واکسن ویروس پاپیلومای انسانی، شیر دادن با شیر مادر ایمن نباشد. از پزشک خود در مورد هرگونه خطر سؤال کنید. واکسن گارداسیل 9 در برابر بیماری‌های منتقله از قبیل کلامیدیا، سوزاک، تبخال، HIV، سیفلیس و آندریکرومونیاز محافظت نمی‌کند.

واکسن گارداسیل 9 چگونه  داده می‌شود؟ 


واکسن گارداسیل 9 چگونه داده می‌شود؟

واکسن گارداسیل 9 به صورت (سرنگ) به عضله در بازو یا ران شما انجام می‌شود. یک ارائه دهنده خدمات درمانی به شما این تزریق را می‌دهد.

واکسن گارداسیل 9 در یک سری 2 یا 3 نوبتی تزریق می‌شود. شما ممکن است اولین تزریق را در هر زمان تا زمانی که بین 9 تا 45 سال سن دارید، بگیرید. دوز دوم 2 تا 6 ماه پس از اولین تزریق شما داده می‌شود. دوز سوم ممکن است 6 تا 12 ماه پس از اولین تزریق شما تجویز شود.

مطمئن باشید که تمام دوزهای توصیه شده این واکسن را دریافت می‌کنید یا ممکن است در برابر بیماری کاملاً محافظت نشوید. از واكسن گارداسیل 9 به جای داشتن معاینه روتین ناحیه تناسلی، پاپ اسمیر یا معاینه مقعد برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا مقعد نباید استفاده شود.

کدام دختران یا خانم ها باید واکسیناسیون HPV دریافت کنند؟


واکسیناسیون HPV برای دختران 11 و 12 ساله توصیه می‌شود. همچنین برای دختران و خانم‌های 13 تا 26 سال که هنوز واکسینه نشده اند یا سری واکسن را کامل نکرده‌اند توصیه می‌شود. واکسن HPV همچنین می‌تواند به دخترانی که از 9 سالگی شروع می‌شوند، داده شود. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV دریافت کنند.

آیا زنان فعال جنسی از فواید واکسن بهره مند می‌شوند؟


در حالت ایده آل، خانم ها قبل از فعال شدن جنسی و قبل از اینکه در معرض HPV قرار بگیرند، باید واکسن را دریافت کنند. زنانی که از نظر جنسی فعال هستند نیز ممکن است از واکسیناسیون بهره مند شوند، اما ممکن است از مزایای کمتری برخوردار شوند. دلیل این امر ممکن است قبلاً در معرض یک یا چند نوع HPV باشد که توسط واکسن ها هدف قرار گرفته اند. با این وجود، تعداد کمی از زنان جوان از نظر جنسی آلوده به انواع HPV که از واکسن ها جلوگیری می‌شود، آلوده هستند، بنابراین اکثر زنان جوان با واکسیناسیون هنوز می‌توانند از محافظت برخوردار شوند.

آیا زنان باردار می‌توانند واکسن دریافت کنند؟ 


واکسن برای خانم های باردار توصیه نمی‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که واکسن HPV برای نوزادان متولد شده از زنانی که هنگام بارداری واکسینه شده اند، مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است. یک زن باردار تا زمانی که حاملگی کامل نشود، نباید دوز واکسن HPV دریافت کند.

دریافت واکسن HPV هنگام بارداری دلیلی برای در نظر گرفتن پایان بارداری نیست. اگر زن متوجه شود که در حین بارداری یک یا چند تزریق از واکسن HPV دریافت کرده است، باید منتظر بماند تا بعد از بارداری ، تمام دوزهای واکسن HPV باقی مانده را تمام کند.

آیا قبل از واکسیناسیون باید دختران و خانم‌ها از نظر سرطان دهانه رحم معاینه شوند؟ 


دختران و خانم ها نیازی به آزمایش HPV یا پاپ اسمیر ندارند تا بدانند آیا باید واکسن را دریافت کنند یا نه. با این وجود این مهم است که زنان حتی پس از دریافت تمام تزریق های توصیه شده از واکسن HPV، همچنان از نظر سرطان دهانه رحم مورد معاینه قرار گیرند. دلیل این امر این است که واکسن در برابر همه انواع سرطان دهانه رحم محافظت نمی‌کند.

واکسن HPV چقدر مؤثر است؟ 


واکسن HPV چقدر مؤثر است؟

واکسن HPV انواع HPV را که معمولاً در ایجاد سرطان دهانه رحم ایجاد می‌شود  و می‌تواند برخی از سرطان های ناحیه اطراف واژن، واژن، مقعد و ناحیه حلقی – دهانی را ایجاد کند، هدف قرار می‌دهد. همچنین در برابر انواع HPV که باعث بیشتر زگیل های دستگاه تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کند. واکسن HPV در جلوگیری از انواع HPV مورد هدف و همچنین شایع‌ترین مشکلات بهداشتی ناشی از آن‌ها بسیار مؤثر است.

این واکسن در جلوگیری از ابتلا به بیماری HPV در زنان جوان که قبلاً در معرض یک یا چند نوع HPV قرار داشته اند، تاثیر کمتری دارد. دلیل این امر این است که واکسن قبل از مواجهه فرد از HPV جلوگیری می‌کند. واکسن HPV عفونت های HPV موجود یا بیماری های مرتبط با HPV را درمان نمی‌کند.

مدت زمان حفاظت واکسن گارداسیل چقدر طول می‌کشد؟ 


تحقیقات نشان می‌دهد که حفاظت و ماندگاری اثر واکسن طولانی مدت است. مطالعات فعلی به مدت ده سال افراد واکسینه شده را دنبال کرده و نشان می‌دهد که هیچ مدرکی مبنی بر تضعیف محافظت در طول زمان وجود ندارد.

استفاده از واکسن در چه مواردی تاثیری ندارد؟ 


واکسن در برابر همه انواع HPV باعث ایجاد مصونیت نمی‌شود بنابراین از همه موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری نمی‌کند. از آنجا که از ابتلا به برخی از سرطان های دهانه رحم نمی‌توان جلوگیری کرد، از این رو همچنان غربالگری زنان برای سرطان دهانه رحم مهم و ضروری می‌باشد. همچنین، واکسن از سایر عفونت‌های مقاربتی (STI) جلوگیری نمی‌کند. بنابراین همچنان برای افراد فعال جنسی مهم خواهد بود که خطر ابتلا به سایر اختلالات جنسی را کاهش دهند.

واکسن HPV چقدر ایمن است؟ 


واکسن HPV توسط سازمان غذا و داروی (FDA) مجاز دانسته شده است. CDC این واکسن را ایمن و موثر تأیید کرده است. این واکسن در هزاران نفر در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفت و این مطالعات نگرانی جدی در مورد ایمنی نشان نداد. عوارض جانبی گزارش شده در این مطالعات خفیف بوده است، از جمله درد در جایی که واکسن در آن ناحیه تزریق شده است، تب، سرگیجه و حالت تهوع. ایمنی واکسن توسط FDA همچنان کنترل می‌شود.

غش کردن، که پس از هر روش پزشکی ممکن است رخ دهد، پس از واکسیناسیون HPV نیز ذکر شده است. غش کردن بعد از هرگونه واکسیناسیون در بزرگ‌سالان بیشتر است. از آنجا که غش کردن می‌تواند باعث افتادن و ایجاد صدمه شود، نوجوانان و بزرگ‌سالان باید هنگام واکسیناسیون HPV نشسته یا دراز بکشند. نشستن یا دراز کشیدن به مدت حدود 15 دقیقه پس از واکسیناسیون می‌تواند به جلوگیری از غش و صدمات ناشی از آن کمک کند.

چرا واکسیناسیون HPV فقط برای خانم‌ها تا سن 26 سالگی توصیه می‌شود؟ 


واکسیناسیون HPV در حال حاضر برای زنان بالای 26 سال توصیه نمی‌شود. کار آزمایی های بالینی نشان داد که، به طور کلی، واکسیناسیون HPV زنان را در برابر بیماری های مرتبط با HPV محدود یا محافظت نمی‌کند. برای خانم های بالای 26 سال، بهترین روش برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، همان طور که توصیه می‌شود، غربالگری معمول سرطان دهانه رحم است.

در مورد واکسیناسیون پسران و آقایان چه باید کرد؟ 


در مورد واکسیناسیون پسران و آقایان چه باید کرد؟

واکسن HPV برای استفاده در پسران و آقایان مجاز است. مشخص شده است که این واکسن برای مردان 9 تا 26 سال بی خطر و مؤثر است. پزشکان واکسیناسیون معمول پسران 11 یا 12 ساله را با یک سری از دوزهای معین توصیه می‌کنند. سری واکسیناسیون می‌تواند از 9 سالگی شروع شود. واکسیناسیون برای آقایان در سنین 13 تا 21 سال که قبلاً واکسینه نشده‌اند یا تمام دوزهای توصیه شده را دریافت نکرده‌اند، توصیه می‌شود. واکسن وقتی در سنین پایین تر انجام می‌شود مؤثرتر است. مردان 22 تا 26 ساله ممکن است واکسینه شوند. CDC توصیه می‌کند که افراد 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV دریافت کنند.

آیا دختران یا زنانی که واکسینه شده اند هنوز به غربالگری سرطان دهانه رحم نیاز دارند؟


بله، زنان واكسینه شده هنوز هم نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند زیرا واكسن در برابر بیشتر اما نه همه انواع HPV كه باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، محافظت می‌کند. همچنین، زنانی که واکسن را پس از فعال شدن جنسی دریافت کرده‌اند، ممکن است در صورتی که قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند، از مزایای کامل این واکسن بهره مند نشوند.

آیا روش‌های دیگری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟ 


غربالگری منظم سرطان دهانه رحم (آزمایش های Pap یا پاپ اسمیر و HPV) و پیگیری های منظم می‌تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند تغییرات سلولی در دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص دهد. آزمایش HPV به دنبال ویروسی است که می‌تواند باعث ایجاد این تغییرات سلولی شود. غربالگری می‌تواند بیشتر، اما نه همه، سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه و قابل درمان تشخیص دهد. اکثر زنانی که در ایالات متحده مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده اند یا هرگز مورد معاینه قرار نگرفته‌اند، یا در 5 سال گذشته غربالگری نشده اند.

آیا روش‌های دیگری برای جلوگیری از HPV وجود دارد؟


برای کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، کاندوم ها ممکن است احتمال ابتلا به HPV را در صورت استفاده از هر عمل جنسی از ابتدا تا انتها کاهش دهند. کاندوم همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با HPV (زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم) را کاهش دهد. اما HPV می‌تواند مناطقی را که تحت پوشش کاندوم نیستند آلوده کند ، بنابراین ممکن است کاندوم ها کاملاً از HPV محافظت نکنند.

افراد همچنین می‌توانند با داشتن وفاداری به شریک زندگی خود و داشتن تنها یک شریک جنسی، شانس ابتلا به HPV را کاهش دهند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی خود از انتقال این ویروس جلوگیری می‌کند. شما باید شریکی را انتخاب کنید که تا به حال هیچ شریک جنسی قبلی نداشته باشد. اما حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی در طول زندگی دارند می‌توانند HPV دریافت کنند. و ممکن است تعیین شود که آیا شریکی که در گذشته فعالیت جنسی داشته است، در حال حاضر آلوده است یا نه. به همین دلیل تنها راه مطمئن برای پیشگیری از HPV جلوگیری از فعالیت های جنسی متعدد است.

سوالات متداول 


اگر یک دوز از واکسن  را از دست بدهم و در موید مقرر تزریق نکنم چه اتفاقی می افتد؟ 

در صورت از دست دادن دوز تقویت کننده یا یاد آور واکسن یا در صورت جلو افتادن از برنامه و تزریق زود هنگام، با پزشک خود تماس بگیرید. دوز بعدی باید در اسرع وقت داده شود. نیازی به شروع مجدد نیست.

اگر دوز واکسن زیادتری دریافت کنم، چه اتفاقی می افتد؟ 

مصرف بیش از حد و اوور دوز این واکسن بعید به نظر می‌رسد.

چه چیزی باید از قبل یا بعد از دریافت واکسن گارداسیل 9 اجتناب کنم؟ 

دستورالعمل پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در مورد غذا، نوشیدنی یا فعالیت خود دنبال کنید.

چه داروهای دیگری روی واکسن گارداسیل 9 تأثیر خواهند گذاشت؟ 

سایر داروها ممکن است با واکسن ویروس پاپیلومای انسانی، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، و محصولات گیاهی در ارتباط باشند. در مورد تمام داروهای موجود در مورد داروهای فعلی و هر دارویی که مصرف آن را شروع کرده یا متوقف کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

مقالات مرتبط

انواع جراحی غده پاراتیروئید برای درمان اختلالات آن

انواع جراحی غده پاراتیروئید برای درمان اختلالات آن

قرص لووتیروکسین یا لووکسین: داروی کم کاری تیروئید

قرص لووتیروکسین یا لووکسین: داروی کم کاری تیروئید

میزان قند خون نرمال و طبیعی چند است؟

میزان قند خون نرمال و طبیعی چند است؟

نمودار رشد قد و وزن نوزادان و کودکان

نمودار رشد قد و وزن نوزادان و کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره